טיפול בפסוריאזיס עם דיקור סיני

דיקור סיני הוא כאשר מחדירים דקים לשיער מוחדרים לעור כדי לשחרר לגוף משככי כאבים טבעיים כמו אדנוזין, אנדורפינים וסרוטונין. מחקרים הראו כי גירוי של נקודות הדק מסוימות עם מחטים דקות כתער יכול להקל על כאב כרוני.

יתרון נוסף של דיקור סיני הוא שמדובר בטיפול רפואי חלופי בטוח שככל הנראה אינו משפיע על טיפולי הפסוריאזיס הקיימים. זה ידוע היטב כי חולים עם דלקת מפרקים פסוריאטית יכולים להפיק תועלת מדיקור. ישנם מטופלים שחוששים כי מחטי דיקור סיני עלולות להחמיר את הפריחה, אך דיקורנים משתמשים במחטים סטריליות בכדי למנוע את הסיכון להתלקחות העור.

יתרונות דיקור סיני לפסוריאזיס 

הדיקור יכול לסייע בטיפול בפסוריאזיס בדרכים שונות. צורת הדיקור הנפוצה ביותר היא שיטת הדיקור היפנית, צורה של דיקור סיני עתיק.

זהו טיפול יעיל להפגת מתחים המהווה גורם גורם תכוף להתלקחות של תסמיני פסוריאזיס. זה גם משכך לחץ יעיל כאשר מתח הוא הגורם לפסוריאזיס. דיקור סיני יכול לסייע בהקלה על כאבים אצל אנשים הסובלים מדלקת מפרקים פסוריאטית.

הוכח כי דיקור סיני מטפל בפסוריאזיס ומחלות עור אחרות בדרכים שונות. לדיקור יש עדויות אנקדוטליות חזקות לטיפול במצבים בריאותיים מגוונים ושימשה בשנה שעברה להקלה על תסמיני פסוריאזיס. נעשה שימוש בטכניקות הקשורות לדיקור לטיפול בפסוריאזיס, ויכולתן להפעיל פונקציות עצביות, מערכת החיסון ומערכות אחרות מתועדות היטב.

דיקור סיני משתמש במחטים דקות סטריליות בנקודות שונות בגוף

כדי למנוע תגובה לריפוי הוכח כי דיקור סיני מגביר את שחרור משככי הכאבים הטבעיים בגוף, מפחית דלקת, מפחית לחץ ומשפר את זרימת הדם. יש לו גם השפעה מווסתת להפליא על מערכת העצבים, המסייעת לאדם להפחית את הלחץ שלו חרדה.

דיקור סיני הוא טיפול הוליסטי שבו רופא מיומן מכניס מחטים עדינות לעור. זה שימש כטיפול חלופי למספר מצבים שונים, כולל פסוריאזיס. פסוריאזיס היא מחלה אוטואימונית כרונית הנובעת מכך בכתם אדום, מודלק וקשקשי על העור, לפעמים לצמיתות.

מטרת מחקר זה הייתה לחקור ולהשוות את ההשפעות של שלוש טכניקות דיקור נפוצות על תגובות דלקתיות דמויי פסוריאזיס בעור ולחקור מנגנונים אפשריים המעורבים. תצפיות אלה תומכות בהשפעה הטיפולית של דיקור סיני בפסוריאזיס ומציעות מנגנונים עצביים לטיפול בפסוריאזיס באמצעות דיקור סיני. המדענים לא אישרו את היתרונות כביכול של דיקור סיני, אך אם תקבלו דיקור מספק מורשה ומוסמך, בסיכון נמוך, כדאי לנסות לאנשים עם פסוריאזיס או PSA. החוקרים חקרו את השפעות הדיקור על פסוריאזיס ודלקת מפרקים פסוריאטית (PSA).

תוצאות התסקיר השיטתי מראות כי הראיות לדיקור סיני וטיפולים קשורים בפסוריאזיס מבטיחות. עם זאת, התוצאות מוגבלות על ידי גודל המדגם הקטן, מגוון הטיפולים וההתערבויות ומספר המחקרים המצומצם. במאמר זה נסקור את הראיות לדיקור סיני בפסוריאזיס, מה הכרוך בו וסיכונים אפשריים.

למרות שמספר הניסויים הקליניים גדל לטיפול בפסוריאזיס באמצעות דיקור סיני

לא נערכה סקירה שיטתית מקיפה של הדיקור כטיפול בתלונות על פסור. סקירה של 13 מחקרים אקראיים שנמצאו בשנת 2017 כי יש לשקול דיקור סיני וטיפולים נלווים כטיפולים אלטרנטיביים לטיפול בפסוריאזיס לטווח קצר וכי מחקרים מעוצבים עשויים להועיל. נראה כי דיקור סיני וטיפולים נלווים הם טיפולים בטוחים לפסוריאזיס וולגריס, ולא דווח על תופעות לוואי.

מטרת הסקירה השיטתית המקיפה הזו של טיפולי דיקור סיני לפסוריאזיס

היא לקבוע את המצב הנוכחי של הראיות לדיקור כטיפול לפסוריאזיס. המחקר יבוצע כניתוח מטה של הספרות שפורסמה על בסיס מצב המחקר הנוכחי, ואנו מצפים כי השימוש במטא-אנליזות רשת להערכת יעילות ובטיחות הדיקור לטיפול בפסוריאזיס יספק הנחיות יישום קליני של מחקר זה. זו הסקירה השיטתית הראשונה שמעריכה את היעילות והבטיחות של דיקור סיני בפסוריאזיס

יעילות הדיקור למחלות עור

המחקר נועד לספק סינתזה איכותית של הראיות הנוכחיות לחולים ולרופאי עור המחפשים גישות אלטרנטיביות ויעילות לטיפול בפסוריאזיס. בניסוי אקראי ומבוקר זה, דיקור סיני (אלקטרופונקטורה, מחטים עוקצניות, מחטי פרחי שזיף, החדרת דיקור סיני, דיקור סיני יחד עם התערבויות יעילות אחרות, תרופות וטיפולים אחרים) הייתה קבוצת הביקורת מכיוון שאין שיטות יעילות פרט לדיקור.

דיקור סיני הוא גישה יעילה עם מעט תופעות לוואי והיא מקובלת באופן נרחב [6]. עם זאת, היעילות והבטיחות של דיקור סיני בפסוריאזיס לא נבדקו ביסודיות.

היום ברצוני לדון באפשרות טיפול נוספת לחולי פסוריאזיס. טיפול בדיקור סיני, שיכול להפעיל את כוחות הריפוי של הגוף עצמו ולהשיב איזון והרמוניה לגוף. בטיפול בפסוריאזיס, טיפול בדיקור סיני הוכיח את עצמו כשיטה פשוטה, יעילה וטבעית עם תופעות לוואי ורעילות מינימליות. הוא משמש בארצות המזרח לטיפול במחלה.
לעוד מידע בתחום של טיפול בפסוריאזיס עם דיקור סיני ניתן להעיף מבט ב-

טיפולים אופייניים לפסוריאזיס כוללים קרמים מקומיים, משחות, טיפול באור, פוטותרפיה, תרופות דרך הפה והזרקה, רפואה אלטרנטיבית כמו דיקור ושמן דגים. דווח כי 51 אחוז מהחולים עם פסוריאזיס משתמשים ברפואה משלימה ואלטרנטיבית בגלל חוסר שביעות רצונם מהטיפול הרפואי הקונבנציונאלי (4, 12).

בין אלה דיקור סיני היא אחת השיטות הנפוצות ביותר, וטכניקות הקשורות לדיקור משמשים במשך שנים רבות לטיפול בפסור דרמטיטיס ונחשבות יעילות (8, 13, 15). במחקר שנערך בשנת 2004, 80 משתתפים ראו שיעור יעילות של 91.3 אחוז בהקלה על תסמיני פסוריאזיס לאחר חמש פגישות בדיקור. מחקר קודם משנת 1992 מצא כי מחצית מהחולים במחקר (30 מתוך 61) סיימו את הסרת הנגעים המלאה לאחר תשעה פגישות בדיקור.

לדוגמא: דוח מקרה דיווח כי אישה עברה דיקור פעמיים בשבוע במשך 13 שבועות וחוותה ירידה בתסמיני הפסוריאזיס שלה. לדברי המטופלת, נצפה שיפור משמעותי בשבוע השלישי לטיפול, למרות שלא היה לה עור טוב זמן רב (איור 2). לדוח מקרה אחר הייתה תוצאה דומה: יש אנשים שדיווחו על שיפור בתסמיני הפסוריאזיס שלהם לאחר 14 שבועות של דיקור סיני.

דיקור סיני יכול לשמש כחלופה למגוון מחלות הפוגעות בבריאותו של האדם. מטופלים רבים נהנים מטיפול הוליסטי המגרה נקודות ספציפיות ותגובות בכל הגוף. במאמר זה נידון ביעילות הדיקור לטיפול בפסוריאזיס ויתרונותיו וכן בדעותיהם של מומחים בנושא טיפול הוליסטי.