מהי הוצאת דיבה ואיך לתבוע בגין עבירה זו

בתחום התקשורת, לשון הרע מייצגת עבירה חמורה; הצהרה מכפישה שפורסמה בכתב או מודפס הפוגעת בשמו הטוב של אדם. פוסט זה בבלוג יעמיק בנבכי לשון הרע, ההשלכות המשפטיות שלה, ובהליך הגשת התביעה במקרים כאלה.

מה זה לשון הרע? הבנת הקונספט

לשון הרע היא סוג של לשון הרע הכרוכה בהצהרות כוזבות ומזיקות על מישהו בצורה כתובה או מודפסת. חשוב להבין את המושג הזה כדי להגן על המוניטין של האדם ולבקש פנייה משפטית במידת הצורך. לשון הרע יכולה ללבוש צורות רבות, כולל מאמרים, פוסטים בבלוג, פוסטים במדיה חברתית ואפילו הערות בפלטפורמות מקוונות. חשוב לציין שלשון הרע שונה מלשון הרע, המתייחסת לאמירות לשון הרע.

למידע מורחב על עורך דין הוצאת דיבה ומהי הוצאת דיבה ואיך לתבוע בגין עבירה זו באפשרותך לבקר ב- evyatarcohen.co.il

 • יסודות לשון הרע:
  כדי לבסס מקרה של לשון הרע, אלמנטים מסוימים חייבים להיות נוכחים. ראשית, ההצהרה חייבת להיות שקרית ופוגעת במוניטין של האדם או הישות הממוקדים. שנית, ההצהרה חייבת להתפרסם או למסור לצד שלישי. משמעות הדבר היא שההצהרה המשמיצה חייבת להיות ידועה למישהו אחר מלבד מי שמשמיע את ההצהרה או מי שמכוונת אליו. לבסוף, ההצהרה חייבת להיעשות ללא כל הצדקה או תירוץ חוקיים. משמעות הדבר היא שהאדם המשמיע את ההצהרה אינו יכול להסתמך על הגנות משפטיות כלשהן, כגון אמת או חסיון, כדי לחמוק מאחריות.
 • השפעת לשון הרע:
  ההשלכות של להיות קורבן להוצאת דיבה יכולות להיות הרסניות. הצהרה שקרית ומזיקה עלולה להכתים את המוניטין האישי או המקצועי של אדם, ולהוביל לפגיעה משמעותית בפרנסתו, במערכות היחסים וברווחתו הכללית. בעידן הדיגיטלי של היום, שבו המידע מתפשט במהירות, ניתן להגביר את הנזק שנגרם עקב לשון הרע. חיוני לטפל בהצהרות לשון הרע במהירות וביעילות כדי להפחית את ההשפעה על המוניטין של האדם.

איור המדגים את המושג לשון הרע
איור המדגים את המושג לשון הרע

במה שונה לשון הרע מלשון הרע? האם לא הכל לשון הרע?

לשון הרע ולשון הרע הן שתיהן צורות של לשון הרע, אך הן נבדלות מבחינת המדיום שדרכו מועברת ההצהרה המשמיצה. בעוד לשון הרע מתייחסת לאמירות לשון הרע כתובות או מודפסות, לשון הרע מתייחסת לאמירות לשון הרע מדוברות. ההבחנה המרכזית טמונה בקביעות האמירה. הצהרות לשון הרע נרשמות בדרך כלל בצורה כלשהי, כגון במאמר או באתר אינטרנט, מה שהופך אותן ליותר מתמשכות ונגישות לקהל רחב יותר. לעומת זאת, הצהרות לשון הרע הן חולפות ומוגבלות בדרך כלל לקהל מסוים.

גם ההשפעה של לשון הרע והשמצה יכולה להיות שונה. ללשון הרע יש פוטנציאל לגרום לנזק נרחב יותר בשל הקביעות והנגישות שלה. לאחר פרסום אמירה פוגענית, ניתן לשתף אותה, להפיץ אותה ולאחסן אותה בארכיון, מה שמקשה על מחיקה מלאה של השפעותיה. מצד שני, הצהרות לשון הרע מוגבלות לרוב לקהל המיידי שנוכח בזמן ההצהרה. אמנם הנזק שנגרם על ידי לשון הרע עדיין יכול להיות משמעותי, אבל הוא עשוי להיות יותר מכיל ופחות מתמשך.

מבחינת שיקולים משפטיים, נטל ההוכחה יכול להשתנות בין מקרי דיבה ולשון הרע. במקרים של לשון הרע, על התובע בדרך כלל להוכיח כי האמירה הייתה שקרית וגרמה לפגיעה בשמו הטוב. עם זאת, בתחומי שיפוט מסוימים, ייתכן שהנתבע יצטרך להוכיח את אמיתות ההצהרה כהגנה. במקרים של לשון הרע, נטל ההוכחה עשוי להיות גבוה יותר, המחייב את התובע להראות לא רק שקר ופגיעה אלא גם שהאמירה נאמרה בכוונת זדון.

"אמת" כהגנה מפני לשון הרע; האם זה תמיד בר קיימא?

האמת יכולה להיות הגנה חזקה מפני תביעת לשון הרע. אם הוכחה אמירה כנכונה, היא מערערת את טענת התובע ללשון הרע. עם זאת, תפיסת האמת כהגנה אינה תמיד פשוטה ולא תמיד מבטיחה הגנה מוצלחת בתיקי לשון הרע.

הגנת האמת מחייבת את הנאשם להוכיח שהאמירה הנדונה מדויקת עובדתית. נטל ההוכחה הזה יכול להיות מאתגר, מכיוון שלעתים קרובות הוא דורש ראיות ותיעוד משמעותיים כדי לתמוך באמיתות ההצהרה. עצם הצהרה שהמשפט נכון לא יכול להיות מספיק; יש צורך בראיות קונקרטיות כדי לבסס את הטענה.

יתרה מכך, הגנת האמת עשויה שלא להתקיים אם האמירה, גם אם היא נכונה, נאמרה מתוך כוונת זדון או מתוך ידיעה שהיא עלולה לפגוע בשמו הטוב של התובע. בתחומי שיפוט מסוימים, גם אם ההצהרה נכונה, אם היא נבעה מזדון או רצון לפגוע בתובע, היא עדיין עלולה להיחשב לשון הרע.

בנוסף, הגנת האמת עשויה להיות מוגבלת במקרים בהם ההצהרה מכילה אלמנטים נוספים כוזבים או מוגזמים. אם חלקים מההצהרה שקריים או מטעים, ייתכן שהגנת האמת לא תחול על אותם מרכיבים ספציפיים, מה שעלול להשאיר את הנתבע חשוף לתביעת לשון הרע.

צילום של פטיש וספר, המסמלים את החוק, כשהמילה 'אמת' מודגשת
צילום של פטיש וספר, המסמלים את החוק, כשהמילה 'אמת' מודגשת

ניווט בשטח המשפטי: כיצד לתבוע על דיבה

כאשר אתה מתמודד עם אמירה מכפישה שגרמה לפגיעה במוניטין שלך, אתה עשוי לשקול לנקוט בצעדים משפטיים באמצעות תביעה בגין הוצאת דיבה. עם זאת, תביעת לשון הרע היא תהליך מורכב הדורש ניווט קפדני בשטח המשפטי. להלן שלושה שלבים עיקריים שיש לקחת בחשבון בעת הגשת תביעת דיבה:

 • 1. התייעצות עם עורך דין:
  לפני שממשיכים בתביעת דיבה, יש חשיבות מכרעת להתייעץ עם עורך דין לשון הרע מנוסה. הם יעריכו את מהות המקרה שלך, יעריכו את הראיות וידריכו אותך בתהליך המשפטי. עורך דין יעזור לך להבין את החוקים החלים בתחום השיפוט שלך, את ההגנות הפוטנציאליות שעשויות להיות מועלות על ידי הנתבע, ואת הסבירות להצלחה במקרה שלך.
 • 2. איסוף ראיות:
  בניית תיק חזק מחייבת איסוף ראיות משמעותיות לתמיכה בטענתך על לשון הרע. זה כולל איסוף כל הצהרות כתובות או שפורסמו, זיהוי עדים שיכולים לתמוך בעמדתך, ושמירת כל תיעוד רלוונטי אחר. חשוב לתעד את הפגיעה במוניטין שלך, כגון הפסדים כספיים או פגיעה במעמדך המקצועי, שכן ראיה זו תהיה מכרעת בקביעת היקף הנזק.
 • 3. עמידה בדרישות קדם-ליטיגציה:
  לפני הגשת תביעת לשון הרע, חיוני לעמוד בכל דרישות הקדם-ליטיגציה, כגון שליחת מכתב הפסקה או מתן הודעה רשמית על כוונת תביעה. דרישות אלו משתנות בהתאם לתחום השיפוט ועשויות לשמש הזדמנות עבור הנתבע לחזור בו או לתקן את ההצהרה המשמיצה. אי עמידה בדרישות אלו עשויות להיות השלכות על המקרה שלך, לכן חשוב להקפיד על ההליכים הדרושים.

לשון הרע ותביעות משפטיות:

עבירה הגדרה השלכות משפטיות הגשת תביעה
עלילה הצהרה מכפישה שפורסמה בכתב או מודפס הפוגעת בשמו הטוב של אדם עונש על פי חוק על התובע להוכיח פרסום של הצהרה כוזבת, הצהרה הייתה לשון הרע, הצהרה גרמה נזק, והצהרה הייתה על התובע
עלילה הצהרה מכפישה שפורסמה בכתב או מודפס הפוגעת בשמו הטוב של אדם עונש על פי חוק על התובע להמציא ראיות לנזק
עלילה הצהרה מכפישה שפורסמה בכתב או מודפס הפוגעת בשמו הטוב של אדם עונש על פי חוק על התובע להגיש תביעה בתוך פרק זמן מסוים
עלילה הצהרה מכפישה שפורסמה בכתב או מודפס הפוגעת בשמו הטוב של אדם עונש על פי חוק על התובע לשלם דמי הגשה על מנת להגיש תביעה

הבנת המושג לשון הרע והפנייה המשפטית הזמינה היא חיונית בעידן הדיגיטלי של היום, שבו למילים כתובות יש לעתים קרובות השפעות מרחיקות לכת. בעוד שחופש הביטוי הוא זכות יסוד, הוא לעולם לא אמור לפגוע בזכותו של אחר לכבוד ולכבוד. התייעץ תמיד עם איש מקצוע משפטי אם אתה מאמין שנפלת קורבן להוצאת דיבה.