מה זה בורסה

NYSE הייתה הבורסה האלקטרונית הראשונה שאפשרה למשקיעים לקנות מניות ולמכור אותן ישירות על רצפת המסחר. ה- LSE ממשיך לשלוט בשוק האירופי כבורסה והפך לבית למספר הולך וגדל של חברות גדולות. השוק העיקרי הוא שוק המניות, המאפשר לחברות להנפיק ולמכור את מניותיהן לראשונה בהקשר של הנפקה לציבור.
למידע מורחב אודות ביג שוט בגלובס עליך לגלוש לאתר globes.co.il

בורסה מתייחסת לאוסף השווקים והבורסות שבהן מתקיימת הפעילות השוטפת של רכישה

מכירה והנפקה של מניות המוחזקות על ידי חברות. הבורסות מאפשרות למשקיעים לקנות ולמכור מניות בחברות ואחרים במרחב פיזי ואלקטרוני מוסדר. הם מקומות שבהם ניתן לקנות ולמכור מניות של חברות רשומות בזמן אמת.

שוק מניות (או שוק מניות)

הוא סדרת בורסות בהן מנפקות, נרכשות ונמכרות מניות של חברות מאושרות. מניות, הידועות גם בשם מניות, הן חברות בורסאיות המייצגות אינטרס בעלות בחברה שהחליטה למסור את מניותיה למשקיעים ציבוריים. מניה נסחרת ונרכשת בבורסה כערך נייר שנותן בעלות על בעלות על חברה משותפת.

עם השלמת ההנפקה

המניות נסחרות בשוק משני, שוק המניות, שבו המחיר יכול לעלות או לרדת בהתאם למגוון גורמים. לבורסה יש גם סוג של שוק אחר שבו אנשים שמחזיקים במניות בחברה יכולים למכור אותם בחזרה למשקיעים שרוצים לרכוש אותם. אם המניה קטנה מהמניה עצמה, משקיעים שקונים אותה יכולים להרוויח על ערך מה שהם מחפשים.

שוק מניות (או בורסה או בורסה)

הוא אוסף של קונים ומוכרי מניות (המכונים גם מניות) המהווים תביעות בעלות על חברה, לרבות ניירות ערך הרשומים בבורסות ציבוריות ומניות הנסחרות בבורסה, כגון מניות של חברות פרטיות שנמכרו למשקיעים באמצעות פלטפורמות מימון המונים. משתתפי הבורסה יכולים לנוע בין משקיעים פרטיים קטנים לבסיס המשקיעים הגדול ביותר בעולם, כולל בנקים, חברות ביטוח, קרנות פנסיה וקרנות גידור. יצרני השוק מבטיחים כי הן הקונים והן המוכרים מבטיחים ששווקים (שינויים) הם המקומות שבהם המשקיעים יכולים לקנות ולמכור את המניות שהם רוצים במהלך תקופת השוק עם אנשים המכונים יוצרי שוק המתנהלים כמתווכים בין שני הצדדים.

המטרה המשנית של שוק המניות

היא לתת למשקיעים שקונים מניות את האפשרות לחלוק את הרווחים של חברות בורסות. לדוגמה, אם משקיע קונה מניה של החברה ב -10 דולר למניה והמחיר עולה ל -15 דולר למניה, הוא יכול לממש החזר של 50% על השקעתו על ידי מכירת המניה. כאשר חברה מתחילה למכור מניות בפעם הראשונה, המשקיעים יכולים להתחיל לקנות ולמכור אותם באמצעות מכשירים פיננסיים שונים כדי להרוויח מהשוק.

מחירי המניות בבורסה משתנים במהלך היום בהתאם לכמה מניות מבוקשות ומוצעות בזמן שהשוק מעריך את החברה וכיצד

היא תתפתח בעתיד. היצע וביקוש למניות רשומות קובעות את מחיר ניירות הערך ואת הרמה בה משתתפי הבורסה (משקיעים וסוחרים) מוכנים לקנות ולמכור. מצד שני, אם יותר משקיעים מוכרים מניות מאשר קונים, מחיר השוק יורד.

שוקי המניות הגדולים בעולם מנוהלים על ידי בורסות המקיימות מערכות מסחר המנהלות הזמנות קנייה ומכירה של משתתפי שוק שונים

כשמישהו אומר שהוא נסחר בבורסה, זה אומר שהוא קונה או מוכר מניות באחת הבורסות שהן חלק משוק זה. לדוגמה, NYSE היא אחת הבורסות מני רבות בעולם ובעלת שווי השוק הגדול ביותר, המהווה מדד לשווי הכולל של ניירות הערך הנסחרים.

אמנם מניות אינן נסחרות בבורסה רשומה

אך ניתן לסחור בהן בשוק ללא מרשם (OTC) שהוא מקום פחות רשמי ופחות מוסדר. בשוק ללא מרשם, עסקאות בין שני צדדים מקלות על ידי מתווך, ובניגוד לבורסות מוסדרות, לרוב מעורבות חברות קטנות יותר, מסוכנות יותר או מניות אגורות. הבורסות מוסדרות ובטוחות יותר משווקים ללא מרשם, שכן רגולציה מפחיתה את הסבירות שחברות יפרעו תשלומים למשקיעים.

נסטלה ונובארטיס מבוססות למשל בשוויץ וסוחרות בשש בורסות שוויצריות

מה שהופך אותן לחלק משוק המניות השוויצרי, אך ניתן לסחור במניות גם בבורסות במדינות אחרות, כגון קבלות פיקדון אמריקאיות (ADRs) ) בבורסה האמריקאית. המונח "הון" או "הון" משמש לעתים קרובות לסירוגין, אך מה שנקרא הון מייצג חלק מבעלות החברה ושוק המניות הוא מקום בו המשקיעים יכולים לקנות או למכור בעלות על נכסים הניתנים להשקעה כאלו. נכסים פיננסיים מתייחסים לנכסים מהסדרים חוזיים לתזרימי מזומנים עתידיים שבבעלותם מכשיר הון או חברה. שוקי המניות מאפשרים למשקיעים רגילים להשתתף בביצועים הפיננסיים של חברה ולהרוויח (רווח הון) או להרוויח כסף (הפסד דיבידנד) במהירות האפשרית.
למידע אודות מה זה ברוקר ומה זה בורסה כדאי לגשת לאתר okifinance.com

הבורסות מציעות לחברות פלטפורמה למכירת מניות למשקיעים ולסחור ביניהן במרחב מוסדר שמטרתו להפוך הכל ליעיל ושקוף ככל האפשר

כשאתה קורא על הנפקה ראשונית של חברה, זה בדרך כלל אומר שהחברה ביצעה הנפקה ראשונית בה היא מציבה מניות לרכישה של משקיעים בבורסה.