רפואת שיניים בישראל – טיפול בשיניים רקובות

מניעת עששת בילדים ובני נוער נחשבת בראש סדר העדיפויות של שירותי שיניים ונחשבת חסכונית יותר מטיפול. ממשחות שיניים פלואוריד ועד חומרי איטום דנטליים, המדע יצר כל מיני כלים להילחם בעששת, אבל לרוב האנשים בין הגילאים 20 ל-64 יש עששת.

 

רופא שיניים יכול לזהות ולטפל בעששת בשלב מוקדם

שיניים שבורות עשויות לדרוש טיפול מסובך יותר שכן בעיות אלו עלולות להיגרם מעששת. חלל לא מטופל יכול להוביל לזיהום דנטלי הנקרא מורסה דנטלית. אם שן נגועה אינה מטופלת, הזיהום עלול להתפשט לזרם הדם, דבר שעלול אפילו מסכן חיים.

טיפול אנדודנטי

מסיר את העיסה הנגועה ומאפשר למטופלים לשמר את השיניים הטבעיות שלהם אך עם זאת, הבעיה בטיפול בעששת שיניים היא שזה חוזר על עצמו. מדענים בתל אביב גילו שלחלק מהחומרים החדשים יש תכונות אנטיבקטריאליות עוצמתיות שניתן להשתמש בהן בסתימות שיניים כדי למנוע את העששת.

כאשר עושים שימוש בחומרי שיקום שיניים (סתימות וכו') למילוי חלל שן, חיידקים נלכדים או מושקעים על פני השטח שבין השן לחומר המילוי. במידה והסתימה מזדקנת ומתחילה להתקלקל, קיימת אפשרות שחיידקים יכולים להיכנס ולגרום לעששת.

הבנת הגורמים ומציאת טיפול מתאים

הבנת הגורמים מאחורי עששת יכולה לסייע במניעת בעיות שיניים עתידיות. מיקום שגוי של שיניים, בעיות חוסר יישור וטיפול אורתודונטי מוקדם הן רק חלק מהבעיות הקשורות לאובדן מוקדם של שיניים חלביות עקב עששת. הטיפול בשיניים עששות הוא בדרך כלל זהה גם לילדים וגם למבוגרים, ושימור שיניים הוא מטרת הטיפול.

כאשר טיפול בפלואוריד אינו אפשרי, רופא השיניים יכול להסיר את החלק הנרקב של השן ולבצע סתימת שיניים או כתר למילוי החור בשן. רופא השיניים שלך עשוי להחליף שיניים רקובות בשתלים או גשרים. כמוצא אחרון, אם השיניים שלך נרקבות מבפנים ונפגעות לצמיתות, רופא השיניים שלך  עשוי להמליץ להסיר אותן, אך בעוד ששן עששת נושרת מעצמה באופן טבעי, רופא השיניים של ילדכם עשוי להמליץ על טיפול שורש כדי למנוע אובדן שיניים מוקדם. כמו כן, אם שן נושרת מוקדם יותר בגלל עששת, זה יכול להוביל לעקירה של השיניים הקבועות אך זה דורש טיפול נרחב יותר.

בכל מקרה, הסוכר יצטבר סביב השיניים ויגרום לעששת. לאורך זמן, עששת לא מטופלת עלולה לגרום לנזק מתקדם לכתר וזה מלווה בדרך כלל בכאבים עזים. עבור שיניים סדוקות ומקרים אחרים לא תמיד יש צורך בטיפול שורש.

שיניים שסדוקות מעט בקצוות בדרך כלל אינן גורמות לכאב או לבעיות

שיניים סדוקות זה לא מראה נדיר. רופא השיניים יכול להציע תיקונים על ידי החלקת הקצוות והחדרת סתימה בצבע השן. עם כתר, רופא השיניים מניח כובע שיניים על השן הרקובה. עם זאת, אם הזיהום הגיע לעיסה, ייתכן שיידרש טיפול שורש כדי לשקם את השן. מצא שן, החזק אותה בכתר (לא בקצה השורש) ושטוף את השאריות במים נקיים, הכנס מחדש את קצה השורש לתוך החור הריק; הניחו גזה או בד נקי בפיו של האדם בין השן ללסת השנייה ובקשו ממנו לנשוך בעדינות ולהחזיק את הנשיכה. פנה מיד לטיפול שיניים או רפואי חירום; אם אינך מצליח להחדיר שן מחדש, הנח אותה במהירות במיכל חלב ופנה מיד לרופא השיניים. מרפאת שיניים בחולון תעשה עבורכם את העבודה וכדאי להתייעץ על כך עם אנשי המקצוע ולא להיות מוזנים מהמלצות חברים או קריאת כתבות שונות בנושא. כאשר מדובר בבריאות הפה שלכם, תעשו את כל הבדיקות הדרושות לפני ההחלטה הסופית, צורת הטיפול ואנשי המקצוע יכולים לשחק תפקיד מכריע בתוצאות.

לתפוס את זה בשלב מוקדם

ניתן לטפל בבעיות שיניים בשלב מוקדם לפני שהן הופכות לבעיות חמורות ודורשות טיפולים מורכבים יותר. זה הופך את השיניים לחזקות ובריאות יותר לאחר הטיפול, ובטווח הארוך זה גם יכול להפחית את הוצאות הטיפולים בכל הקשור לשיניים. באמצעות MID, נוכל לטפל בעששת תוך שמירה על שיניים טבעיות יותר. הגביע הקדוש של רופא השיניים הוא היכולת לתקן לחלוטין שיניים חסרות.

שלא כמו מקדחה דנטאלית, רופאי שיניים רבים משתמשים כיום בפיצוץ אוויר ולא במקדחה דנטלית כדי להסיר חומר מסוים. במהלך תקופה זו, כאשר רופאי שיניים מגלים עששת, הם חודרים את החומר  וממלאים את החור בחומר דמוי מלט הנקרא אמלגם. הם חייבים לספק משטח מוצק ורציף לשיניים נרקבות. מחקרים קודמים מצאו ראיות לכך שעד לפני 9,000 שנה, חקלאים יכלו להשתמש בכלי אבן כדי לנקב שיניים.

 

טיפול שיניים מתקופות אחרות

בישראל נמצאה גולגולת מאותה תקופה עם חוט ברונזה בתוך אחת השיניים המעיד על שיטה עתיקה לטיפול בתעלות שורש נגועות ללא עקירת שן. הוא חושד שהתרופה העתיקה לניקוי וכיסוי עששת שיניים נבעה מהנוהג הישן בהרבה של שימוש בחתיכות חדות של אבן או עץ כקיסמים. לפני שנתיים, דווח מאחד המחקרים שנעשו בתחום על זה שככל הנראה נעשה שימוש במכשיר אבן חד להסרת רקמת שן רקובה.

בדיקה מיקרוסקופית של הרקמות המרוקבות של השיניים הללו גילתה שריטות והתקלפות

במהלך מספר ימים, חוקרים תיעדו אובדן משמעותי, במיוחד בדגימות משקאות אנרגיה. במחקר ניסיוני, חלקים של השן נחשפו למגוון של משקאות אנרגיה וספורט ממותגים. נראה שכמעט כולם סובלים מעששת, מה שהופך אותה לאחת המחלות הנפוצות ביותר הנגרמות מזיהום חיידקי. 

שום דבר מכל זה לא יועיל במיוחד, פרט לכך שהתקדמנו בתחום ההרדמה. אם אתה צריך מידע נוסף על השימוש באנטיביוטיקה ברפואת שיניים, אנא צור איתנו קשר או קבע פגישת ייעוץ עם מרפאות אלון בחולון ושם תקבל מידע מלא על מה שמעניין אתכם לדעת ועל מגוון הטיפולים במרפאה.

מחקרים מראים שתרופות שונות יכולות לגרום לתאי גזע בעיסת השיניים – החומר הרך בעומק השיניים המלא בעצבים ובכלי דם – להצמיח מספיק עצם (דנטין) כדי למלא את החלל.